پایانه‌های بار از ابتدای ۹۸ به مزایده گذاشته می‌شود

3 بهم , 1397 اخبار,حمل و نقل

رئیس سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای خبر داد که از ابتدای سال آینده فراخوان واگذاری پایانه‌های بار به بخش خصوصی منتشر شده و اولویت واگذاری‌ها با فعالان صنف خواهد بود.

محمد اسلامی ۲۰ دی ماه در مراسم افتتاح شهرک حمل‌ونقل استان تهران که احداث آن از سوی بخش‌خصوصی انجام شده است، با بیان این‌که ما در دولت به هیچ وجه نیاز به پایانه و پایانه‌داری نداریم و حتما به این موضوع خاتمه خواهیم داد، از واگذاری پایانه‌های بار به بخش خصوصی خبر داد.

رئیس سازمان راهداری: اولویت واگذاری پایانه های بار، صنف حمل و نقل است .

حسن‌نیا رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درباره جزییات نحوه واگذاری پایانه‌های بار به بخش‌خصوصی گفت: پایانه‌های بار جزو اموال سازمان راهداری محسوب می شوند و کاربری آن‌ها حمل‌ونقل است، بنابراین باید با همین کاربری باقی بماند.

او ادامه داد: فرآیند واگذاری پایانه‌های بار از طریق مزایده بوده و کاربری آن نیز حفظ می شود تا رانندگان کامیون بتوانند از پتانسیل این پایانه‌ها استفاده کنند. به‌خصوص که تجمیع این زمین‌ها در سطح کشور و امکان جایگزین پیدا کردن برای پایانه‌های بار به راحتی متصور نیست.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در مدت طولانی باید مدیریت پایانه‌های بار به عنوان یک بنگاه اقتصادی در راستای حمل و نقل باشد لذا سعی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است که مدیریت این بخش‌ها را به بخش‌خصوصی واگذار کند.

حسن‌نیا با تأکید بر این‌که اولویت سازمان راهداری برای در واگذار کردن پایانه‌های بار، صنف حمل و نقل جاده‌ای است، گفت: منظور از صنف حمل و نقل، انجمن صنفی رانندگان، انجمن کارفرمایی شرکت‌های حمل‌و‌نقل و انجمن صنفی کامیون‌داران است اما این مهم نیازمند آن است که آن‌ها در این مزایده حضور یابند.

او با اشاره به این‌که سازمان راهداری شرایط مزایده را برای صنف تسهیل خواهد کرد، ادامه داد: تعدادی از پایانه‌های کشور قبلا به صورت مزایده واگذار شده بود که نقاط ضعف و قوت آن‌ها را رصد کردیم در حال حاضر به دنبال آن هستیم تا با مکانیزم جدیدی با توجه به پتانسیل مالی ای که این بخش دارد، بتوانیم پایانه‌های موجود را واگذار کنیم.

ارزش مالی پایانه‌های بار در حدی نیست که در بازار سرمایه عرضه شوند

حسن‌نیا گفت: تا پایان سال جاری برای نحوه واگذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌های لازم انجام می‌شود و فراخوان واگذاری‌ها نیز از ابتدای سال آینده شروع می‌شود.

وی درباره امکان واگذاری پایانه‌های بار در بازار سرمایه گفت: درآمد پایانه‌های بار در حدی نیست که به بازار سرمایه ورود کند و تنها راه واگذاری این پایانه‌ها، مزایده خواهد بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *